Karın Duvarı ve Kasık Fıtıkları

Karın duvarı ve kasıklardaki zayıf noktalardan karın içi organlarının bir kese (periton) ile beraber cilt altına çıkması durumudur. Doğmalık ve kazanılmış olabilir.

Sık rastlanılan tipleri

Umbilikal Herni (Göbek fıtığı): Göbek lokalizasyonunda oluşur. Burası intra uterin hayatta anne ile bebek arasındaki beslenme yolunun (göbek kordonu) gövdeye girdiği yerdir. Doğum sonrası göbek düşer ve karından çıktığı yer kapanır ancak zayıf olarak kalır.

Eğer bu kapanma olmazsa çocukluk çağı fıtığı oluşur. Bu fıtıkların kapanması için bir süre beklenir. Eğer kapanmazsa ameliyat edilirler.

Erişkin dönemde de bu zayıf bölgeden fıtıklaşmalar olabilir.(Erişkin göbek fıtığı). Tedavisi ameliyat ile defektif dokunun onarılmasıdır.

İnguınal herni (kasık fıtığı) kasıklar karın duvarındaki bir diğer zayıf bölgedir. Buradan da doğmalık veya edinsel fıtıklar oluşabilir. Femoral, direkt ve indirekt fıtıklar şeklinde sınıflanırlar.

3-Kesi yeri fııtıkları: Gövdenin herhangi bir yerinde daha önceki bir ameliyat için yapılan kesilerde oluşan fıtıklardır.

Fıtıkların tedavisi ameliyat iledir. Ameliyat geciktirilirse giderek büyürler ve komplikasyona sebep olarak acil ameliyat ihtiyacı doğururlar. En önemli komplikasyonları barsak tıkanmasıdırBu durumda acil ameliyat ihtiyacı oluşur. Gecikilirse hayati tehlike meydana gelir.

Ameliyatlar; hastanın ve hastalığın durumuna göre laparoskopik veya açık olarak yapılır. Her iki ameliyat usulünde de fıtık içeriği karın içine itilir ve zayıf bölge bir yama ile güçlendirilir.

Ameliyat sonrası 3-5 gün içinde hasta önceki hayatına dönebilir.