Pankreas Tümörleri

Pankreas üst karında midenin arkasında yerleşmiş bir organdır. Sindirime yardımcı enzimleri sentezler ve salgılar. Ayrıca başta kan şekerini düzenleyen insulin olmak üzere bazı endokrin maddeleri üretir. Yani endokrin ve ekzokrin salgı yapar. 60-80 gram ağırlığındadır. Baş, boyun, gövde ve kuyruk olmak üzere 4 bölümden oluşur.

Pankreas tümörleri; ductal adenokarsinomalar, nöroendokrin tümörler ve kistik tümörler olarak sınıflandırılır.

Duktal adenokarsinom: % 80’i bu gruptadır ve sıklıkla pankreasın başında oluşur.

Pankreasın yerleşimi nedeniyle genellikle geç tesbit edilir. Ana belirtileri, halsizlik, sarılık, kilo kaybı, karın ağrısı, üst karında dolgunluk ve sırt ağrısıdır.

Tanıda; CT, MRI, MRCP gibi tetkikler kullanılır.

Tesbit edildiklerinde büyük kısmı ameliya uygun değildir. Ancak % 30’u ameliyat edilebilecek dönemde farkedilir.

Ameliyat yegane tam iyileşme şansıdır. Tümörün pankreasdaki yerleşimine göre çeşitli ameliyatlara ihtiyaç olur. Bunlar pankreatikoduodenektomi, distal pankreatektomı, total pankreatektomi gibi uygulamalardır.


Seröz-Musinöz tümörler: Seröz tümörler tedavi gerektirmezler. Aralıklı takip yeterlidir. Musinöz tümörler ise prekanserözdirler veya kanser içerirler, tespit edildiklerinde ameliyat edilmeleri gerekir.

Endokrin tümörler: Malignite şüphesi veya yarattıkları şikayetlere göre tedavileri yönetilir. Genellikle ameliyat ihtiyacı olur.